niedziela, 20 września 2015

Gadżety mola książkowego


Niewątpliwie pierwszym i najważniejszym gadżetem każdego mola książkowego jest po prostu książka. Najlepiej tradycyjna, drukowana na papierze, z okładką i pachnąca tak, jak tylko książki pachną - w zależności od upodobań danego mola może to być zapach świeżej farby drukarskiej lub kurzu zbierającego się na lekko pożółkłych stronach, słodkawy i kojarzący się z upływem czasu i bibliotekami. Nie od dziś jednak wiadomo, że nie samym chlebem człowiek żyje. Jeśli już mol książkowy zdecyduje się zaniechać okropnego i godnego potępienia nawyku, jakim jest zaginanie rogów, najprawdopodobniej wyposaży się w kolejny gadżet, jakim jest zakładka. Zakładek można mieć wiele, kolekcjonować, podziwiać, wymieniać... Podobno jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia, a wyrażać swoją miłość do książek można również na sto innych sposób. Jakie więc są niestandardowe gadżety mola książkowego? Zapraszam do mojego przewodnika. :)

1. Kubek

Powtarzany do znudzenia frazes o czytaniu książek i piciu kawy lub herbaty pod ciepłym kocem to coś więcej niż banał. Dla wielu miłośników książek to naprawdę przepis na idealny wieczór.

 


Te cuda możecie kupić w Bookworm Boutique, który zaopatruje najbardziej stylowych czytelników na Instagramie.


Must-have dla fanów Muminków




Piękne! Proste, ale efektowne propozycje od Dotdesign


Genialny pomysł, moim zdaniem - okładki książek wydawnictwa Penguin Books. Miałabym problem, żeby wybrać tylko jeden! 


Kolejne piękności, tym razem od Literary Transport i kolejny problem z tym, który kubek wybrać. 

2. Świeca

Wieczór z lekturą, szczególnie jesienny czy zimowy, można także umilić sobie zapalając nastrojową świeczkę. Pomyślałby ktoś, że dostępne są takie o zapachu książek? 



Świece od Frostbeard Studio to coś, co bardzo chciałabym mieć - zapach inspirowany biblioteką w Oxfordzie, księgarnią czy gabinetem Sherlocka Holmesa... dla mnie brzmi genialnie! :D




Kolejne nastrojowe propozycje od Pages, którzy oferują luksusowe świece o zapachach kojarzących się z książkami.

3. Perfumy

Skoro już o zapachach mowa... szanujący się mol książkowy może teraz pachnieć jak książka. To chyba najszybsza droga do serca drugiego bibliofila. ;)


Zaprojektowany przez perfumiarza Gezę Schoena ten zapach podobno przypomina woń świeżo drukowane książkek, łącząc w sobie aromaty papieru i atramentu, charakterystyczne dla momentu, w którym pierwszy raz otwieramy książkę.


"Paperback" firmy Demeter jest opisywany jako "wycieczka do ulubionej biblioteki albo antykwariatu". Słodki i delikatny, ma w sobie nutę zleżałego, starego papieru, fiołków i aromatycznej mieszanki korzeni i ziół.



Commodity Goods ma w swojej ofercie zapachy dla kobiet i mężczyzn.

4. Poduszka

Wielogodzinne czytanie to nie taka łatwa sprawa. Trzeba dbać o wygodę zgodnie z zasadą: im więcej poduszek, tym lepiej! Poza tym taki dodatek nada charakteru każdemu pokojowi mola książkowego. Musicie przyznać. 



Co wy wybralibyście dla siebie? A może macie jakieś inne pomysły na gadżety dla miłośników książek? Dajcie znać! :)

środa, 2 września 2015

Co już jest, a co będzie - wrzesień/ październik

CO JEST

Wraz z początkiem miesiąca zapraszam Was na krótką wycieczkę po najnowszych propozycjach wydawniczych, które na rynku pojawią się we wrześniu lub są już zapowiedziane na październik, i na które z chęcią bym zapolowała:

1. Co nas nie zabije, David Lagercrantz

Czytaliście sławną trylogię Millennium? Ja tak, i byłam nią zafascynowana, choć paradoksalnie pomimo moich zachwytów jakoś nigdy nie dokończyłam trzeciej części. Teraz, kiedy na rynku wydawniczym pojawia się czwarty tom cyklu, przyrzekam sobie, że nadrobię te braki. Co prawda wokół "Co nas nie zabije" pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy - po nagłej śmierci autora trylogii zaszczytu dokończenia historii Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander dostąpił zupełnie inny pisarz, David Lagercrantz. Niektórzy skreślają z tego pwoodu książkę już na samym początku. Ja się trochę ekscytuję i z pewnością dam panu Lagercrantzowi szansę. 

Wydawnictwo Czarna Owca:
"Mikael Blomkvist przechodzi kryzys i rozważa porzucenie zawodu dziennikarza śledczego. Lisbeth Salander podejmuje duże ryzyko i bierze udział w zorganizowanym ataku hakerów. Ich drogi krzyżują się, kiedy profesor Balder, ekspert w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, prosi Mikaela o pomoc. Profesor posiada szokujące informacje na temat działalności amerykańskich służb specjalnych. Mikael bez wahania zaczyna zbierać materiały do sensacyjnego tekstu, który może uratować jego karierę."


2. Program. Część 1: Plaga Samobójców, Suzanne Young

Chociaż literaturę młodzieżową niby mam już za sobą, sporo słyszałam o tym cyklu i muszę przyznać, że jestem go całkiem ciekawa. Temat samobójstw brzmi interesująco.

Wydawnictwo Feeria Young:
"Nastolatki masowo popełniają samobójstwa. W niektórych szkołach władze wprowadzają więc pilotażowy program przeciwdziałania tej epidemii. Wszelkie objawy depresji są skrupulatnie notowane, a ci, którzy się załamują, są poddawani leczeniu w odizolowanych klinikach. Leczenie wydaje się skuteczne, ale każdy, kto brał udział w programie, wraca do zwykłego życia kompletnie pozbawiony wspomnień. Rodzice Sloane stracili już jedno dziecko i są gotowi na wszystko, by tylko ją uratować. Dziewczyna tłumi więc swoje prawdziwe uczucia. Jedyną osobą, przy której czuje się swobodnie, jest James, jej chłopak. Obiecał jej, że ich dwojgu nic się nie stanie, a Sloane jest pewna, że ich miłość przetrwa wszystko. Lecz z tygodnia na tydzień oboje stają się coraz słabsi. Coraz trudniej im zachowywać twarz, bo dopada ich depresja. A później Program. Mroczna, dystopijna powieść z romansem w tle."

3. Umrzeć po raz drugi, Tess Gerritsen

Kontynuacja mojego ukochanego cyklu Rizzoli&Isles. Jeśli chodzi o thrillery medyczne, dla mnie Tess Gerritsen nie ma sobie równych.

Wydawnictwo Albatros:

Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, odkrywają morderstwo godne okrutnej bestii, o czym świadczą nie tylko ślady pazurów na ciele ofiary. Tylko najbardziej wyrafinowany zbrodniarz mógłby pozostawić ciało doświadczonego myśliwego i wykwalifikowanego preparatora zwierzęcych zwłok, oprawione tak, jak trofea zdobiące ściany jego domu. Czyżby Gott nieświadomie obudził drapieżnika bardziej niebezpiecznego niż te, na które kiedykolwiek polował? Maura obawia się, że nie jest to pierwsza zbrodnia tego sprawcy, i na pewno nie ostatnia. Ostatnie zabójstwo wydaje się łączyć z serią niewyjaśnionych śmierci na obszarach dzikiej przyrody w całym kraju, a trop prowadzi poszukiwania do odległego zakątka Afryki. Sześć lat temu, grupa turystów na safari padła ofiarą zabójcy, który okazał się być jednym z nich. Uwięzieni w buszu rozpaczliwie liczyli na nadejście pomocy, zanim rozszarpią ich dzikie zwierzęta bądź zwyciężą ukryte w nich zwierzęce instynkty. Teraz morderca wybrał Boston na miejsce swoich łowów. Rizzoli i Maura muszą wywabić go z cienia i schwytać.

CO BĘDZIE

A jeśli chodzi o to, co dopiero nadejdzie, to z największą niecierpliwością wypatruję:

1. I odpuść nam nasze... , Janusz Leon Wiśniewski

Pierwsze doświadczenie z propozycjami tego wydawnictwa przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Właśnie zabieram się za drugą książkę wydaną przez Tomasza Siekielskiego, a na ich zapowiedź (tym bardziej, że autor taki znany, i że tak lubię tego autora!) już ostrzę zęby.

Premiera 22.10.2015, wydawnictwo Od Deski Do Deski, Seria na F/Aktach:
"W październiku 1991 Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU. Jego towarzyszka Zuzanna Leśniak umiera w chwilę potem w karetce pogotowia. Strzelał mąż Zuzanny."


2. Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins

Na instagramowych kontach moli książkowych z USA tę książkę widać równie często, co "Fangirl". To chyba o czymś świadczy?

Premiera: 22.10.2015, wydawnictwo Świat Książki:
"Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu."


A ja tymczasem zmykam czytać "Inną Duszę", tyle ostatnio o tej książce się mówi, że muszę wściubić tu nos! :)
Co Wy polecacie/ planujecie przeczytać we wrześniu?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...